Diyarbakır-Mardin sınırındaki yangında 2 elti hayatını kaybetti

DHA

Diyarbakır’ın Çınar ilçesi kırsal Köksalan Mahallesi’nde 20 Haziran gecesi çıkıp, rüzgarın da etkisiyle Mardin’in Mazıdağı ilçesi kırsal Yücebağ ile Yetkinler mahallelerine doğru ilerleyen ve yerleşim yerlerine de sıçrayan yangında; Şehmus Demir, Mazhar Demir, Taliha Demir, Nuri Demir, Rezan Yılmaz, Azad Yılmaz, Resul Yılmaz, Remzi Yılmaz, Abdurrahman Buğdaycı, Ubeydullah Buğdaycı, Sinan Deviren, Fadıl Demir, İsmail Yardımcı ile eltiler Kerime Erdenli ve Zekiye Erdenli yaşamını yitirdi.

Yangın sonrası yaralanan 78 kişi hastaneye kaldırılırken, 2 kişinin ise tedavisi sürüyor.

“Ters rüzgar nedeniyle orada yandılar”

Amcasının 2 gelini olan Kerime ve Zekiye’nin de yangında hayatını kaybettiğini söyleyen Yazçiçeği Mahallesi Muhtarı Mahmut Erdenli, “Zekiye Erdenli, amcamın oğlu olan Menduh Erdemli’nin eşiydi. Kerime ise Menduh’un kardeşi Bahri’nin eşiydi. Evleri karşı karşıyaydı. Zekiye’nin 8, Kerime’nin 7 çocuğu vardı. 2 elti, Menduh ile beraber çıkıyorlar. Yangının çıktığı yerde, tarla yakınında 2 yeni ev yapmışlardı. Kerime de oğlu için bir ev yapmıştı. Orada su sondajı vardı, boruları vardı. Eltisi Zekiye’yle oraya yangını söndürmeye gittiler. Ondan sonra ters rüzgar nedeniyle orada yandılar.

İkisi orada ateşe düşüp, yanmışlar. Yaralı olarak hastaneye kaldırdık. Önce arabayla götürdük, yolda ambulans yetişti ve ambulansa alarak hastaneye götürüldüler. Önce Çınar Devlet Hastanesi’ne, oradan Diyarbakır’a götürüldüler. Kerime 1 gün hastanede kaldı, vefat etti. Zekiye de 2 gün hastanede kaldıktan sonra vefat etti.” dedi.

“Kerime’nin durumu çok ağır bir vaziyetteydi, Zekiye konuşabiliyordu”

Mahallede yaşayan Bahri Okra da (65) yanarak hayatını kaybeden İsmail Yardımcı’nın yerini Zekiye Erdenli’nin yaralı haldeyken kendilerine söylediğini belirterek, “O gece yangın çıktığı esnada oğlumla biçerdöverin üzerindeydik. Aniden bir rüzgar geldi, hortum gibi bir rüzgar. Köksalan ve bizim köyün elektrikleri aniden gitti. 2 dakika sonra o telden yere ateş düştü. 2-3 dakika geçmeden yerler yanmaya başladı. Ben çocuğuma hemen ‘Biçerdöveri pamuğun içerisine indirin, durum tehlikelidir’ dedim. Acayip bir rüzgar başladı. Köye varmadan, yangının çıktığı yere gittim. Kerime ve Zekiye’nin yaptığı yeni evlerinin oraya gittim. Eşimin de orada olduğunu gördüm. Hanıma ‘Ne oldu, durum nedir?’ diye sordum. Bana 2-3 kişinin yandığını söyledi. Zekiye ve Kerime’nin yaralı olduğunu gördüm.

Kerime’nin durumu çok ağır bir vaziyetteydi, Zekiye ise konuşabiliyordu. Zekiye konuşurken, bir kişinin daha aşağıda olduğunu söyledi. Çevredekileri oraya yönlendirdik. Orada yanan kişinin de İsmail Yardımcı olduğunu fark ettik. Tanınmayacak haldeydi, 5-6 kişi baktık ancak onu tanıyamadık. Evinin önüne getirdik, konuşamadı. Ne yaptıysak İsmail ismini söyleyemedi, çünkü son anlarını yaşıyordu, konuşamadı.” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir